Atrakcje okolicy.

Zabytki Wolborza.

Właściwie to cały dzisiejszy Wolbórz jest jednym zabytkiem urbanistycznym i jako taki pod wieloma względami jest wartościowszy od innych miast. Z punktu widzenia urbanistyki historycznej jest zabytkiem niezwykle instruktywny. Układ koryt rzecznych nie został zmieniony. I dziś, jak dawniej, mamy śródmieście Wolborza położone wśród wód na wyspie. Najważniejsze zabytki to: kościół parafialny, pałac biskupi, kapliczka zwana "szwedzką", krzyże pamiątkowe na miejscu dawnych kościołów. Szkoda, że niepodjęta została rekonstrukcja przypałacowego ogrodu. Jest to wielka strata dla kultury narodowej i Wolborza.
W roku 1963 powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Wolborza. Z jego inicjatywy zorganizowana została Izba Muzealna, która mieściła się w budynku Zespołu Szkół Rolniczych, a obecnie znajduje się w Pożarniczym Centrum Historyczno - Edukacyjnym ziemi Łódzkiej. Ma ona szczególne znaczenie dla zachowania pamiątek z dziejów Wolborza.


Historia Ochotniczej Straży Pożarnej.

Pożarnictwo wolborskie, tak jak i samo miasto, ma długie i bogate dzieje, a za sprawą Andrzeja Frycza Modrzewskiego zajęło poczesne miejsce w historii ochotniczych straży pożarnych w Polsce. W roku 1577 wydane zostało epokowe dzieło pt. " O poprawie Rzeczypospolitej", którego autorem Andrzej Frycz Modrzewski. Urodzony w Wolborzu syn wójta, późniejszy wójt Wolborza, najwybitniejszy przedstawiciel postępowej myśli społeczno-politycznej polskiego Odrodzenia. Jeden z pionierów nowożytnej nauki europejskiej o państwie i prawie. Jako pierwszy w Polsce sformułował w swym dziele zasady, które legły u podstaw nowożytnego pożarnictwa.


Zbiornik Sulejowski

Utworzony został w 1973 roku w wyniku przegrodzenia rzeki Pilicy pod Smardzewicami. Betonowo-ziemna zapora ma długość 1200 m i wysokość 16 m. Powierzchnia zbiornika wynosi 2700 ha, długość 17,1 km, maksymalna szerokość 2,1 km, średnia głębokość 3,3 m. Długość linii brzegowej wynosi 58 km, w tym 11 km na terenie gminy Wolbórz. Pojemność całkowita przy maksymalnym spiętrzeniu wynosi 95 mln m. sześć.
Położony jest na terenie czterech gmin: Mniszków, Sulejów, Tomaszów Mazowiecki i Wolbórz. Są tutaj wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych: kajakarstwa, windsurfingu, żeglarstwa i wędkarstwa. Okolica zalewu zachęca do uprawiania jeździectwa ,do spacerów i jazdy na rowerze po wytyczonych szlakach.

W okolicach Wolborza przebiega kilka szlaków turystycznych z najważniejszym dla nas szlakiem konnym. Nasza stajnia należy do ŁÓDZKIEGO SZLAKU KONNEGO jest to najdłuższy szlak konny w Europie. Opłata on cały region dając możliwość zwiedzenia wielu zabytkowych miejsc ,w które bogate jest województwo łódzkie. W pobliżu istnieje kilka rezerwatów przyrody i pomników przyrody. Można je będzie zobaczyć w czasie wakacji w siodle na jednodniowym rajdzie.