Categories: ogród

Ogrodnictwo ,czyli jak zacząć?

Ogrodnictwo to podobno jedna z najprzyjemniejszych działalności jakie można sobie samemu zafundować. Ma chyba tyle samo zwolenników jak przeciwników. Miłośnicy ogrodnictwa najczęściej są mu wierni przez długie lata, twierdzą, że dzięki niemu otrzymują bezpośredni kontakt z naturą i nie muszą już szukać jej poza domem. Ogrodnictwo pozwala im odstresować się po długim dniu pracy, przebywać na świeżym powietrzu, obserwować zmiany pór roku. 

Ogrodnictwo to praca i satysfakcja

Moda na zdrową żywność i higieniczny tryb życia odbudowała pragnienia posiadania własnych ogrodów i własnych warzywniaków. Własne warzywa i owoce gwarantują pełną wiedzę o technice nawożenia, sposobach przechowywania i pielęgnacji roślin. Uprawa warzyw i owoców jest prosta chociaż wymaga cierpliwości i wysiłku fizycznego. 

Ogrodnictwo dostarcza również mnóstwo satysfakcji. Obserwacja roślin wzrastających powoli od ziemi, którą samemu się uprawia, starania o każde warzywo, doglądanie, pielenie, podlewanie, wszystko to sprawia, że ostatni etap, czyli konsumpcja przynosi dodatkowe poczucie dobrze spełnionego obowiązku i ogromną satysfakcję. 

Planowanie ogrodu

Ogrodnictwo wymaga nie tylko fizycznej pracy ale poczucia estetyki i zdolności planowania. Planowanie ogrodu należy zacząć od przygotowania gleby. Właściwa gleba, dostosowana do wybranych roślin spowoduje, że rosnące w niej rośliny będą lepiej się rozwijały i nie zaszkodzą im choroby czy szkodniki. Dobrze dobrana gleba ogranicza konieczność nawożenia i utrzymuje właściwą wilgoć. Warto pamiętać, że przed przystąpieniem do pierwszych prac glebę można zbadać w stacji analizy gleby, zweryfikować jej pH oraz otrzymać informację o zawartości w niej składników odżywczych. 

To „techniczne” podejście do ogrodnictwa opłaci się zaleceniami i dobrymi radami w jaki sposób wzbogacić glebę i poprawić jej strukturę. Jednym ze sposobów poprawy właściwości fizyko-chemicznych podłoża jest przekopanie jej z obfitą ilością kompostu z rozłożonym już obornikiem. Nawozy organiczne uwalniające się w długim okresie czasu umożliwiają uzupełnienie większości braków. Nawożenie organiczne w przeciwieństwie do sztucznego działa powoli i długo, nie niszczy również pożytecznych organizmów glebowych.