Categories: kwiaty, ogród

Pelargonie

Królowe polskich balkonów

Pelargonie to kwiaty, które od wielu sezonów zajmują czołowe miejsce w rankingach sprzedaży roślin balkonowych. Do ich dużej popularności przyczyniła się atrakcyjna cena za sadzonkę, łatwość w uprawie i przede wszystkim fakt, że kwitną od wczesnego maja do pierwszych przymrozków.

  • Rodzaje pelargonii
  • pelargonie rabatowe charakteryzują się duża uniwersalnością miejsca wysadzania, gdyż nadają się zarówno na rabatki jak i do pojemników balkonowych. Ich pędy są wzniesione i silnie rozgałęzione. Liście natomiast są okrągławe i mają karbowane wykończenie. Kwiaty występują w wielu odmianach kolorystycznych. Ten rodzaj pelargonii jest bardzo odporny na chłody i wiatry.
  • pelargonie bluszczolistne charakteryzują się wielokolorowymi kwiatostanami. Pędy podobnie jak wiaty zwisają w dół tworząc bardzo efektowne kaskady. Ich liście kształtem przypominają bluszcz. Ten rodzaj pelargonii jest bardzo odporny na przesuszanie.
  • pelargonie wielkokwiatowe charakteryzują się dużymi kwiatostanami z charakterystyczną białą plamką u nasady płatków korony. Ich są zdrętwiałe u nasady i wzniesiono pionowo do góry. Ten rodzaj pelargonii jest bardzo wrażliwy na warunki pogodowe i dlatego bardzo często uprawiane są jako rośliny doniczkowe.

Pelargonie pielęgnacja

Pelargonia nie ma dużych wymagań jeśli chodzi o podłoże. Aby zoptymalizować jej warunki do rozwoju należy zadbać o odpowiednie pH gleby w tym przypadku powinna ono wynosić od 6,2 do 7,2. Na dnie pojemnika warto zastosować warstwę drenażu, która szybko odprowadzi nadmiar wody.  Wysadzając sadzonki pelargonii do doniczek i skrzynek balkonowych należy zachować około 25 cm odległości między roślinami. 

Co do zasady pelargonie podlewamy obficie. W okresie letnich upałów rośliny należy podlewać zarówno rano jak i wieczorem. W innych przypadkach pelargonie podlewamy gdy wierzchnia warstwa podłoża ulegnie przesuszeniu.

Ponieważ pelargonia kwietnie prze bardzo długi okres czasu warto odpowiednio ją nawozić. Najlepsze efekty otrzymamy stosując gotowy nawóz co 7-10 dni.

Należy pamiętać, że pelargonie powinny przejść okres przechłodzenia aby kwitnąc w kolejnym roku. Temperatura zimowanie nie powinna przekraczać 14°C. Wyższe temperatury mogą powodować wznowienie procesów wegetacji.