Sposoby na rewelacyjny trawnik

przez | Kwiecień 13, 2019

Marzeniem każdego właściciela ogrodu jest doskonały wygląd trawnika. Niestety rzeczywistość często rozczarowuje. Pożółkła i przerzedzona trawa to najczęstsze problemy posiadaczy ogródków działkowych i przydomowych. Jak temu zaradzić bez konieczności wydawania dużych sum pieniędzy oraz konieczności zakładania trawnika od nowa?

Przyczyny problemów z trawnikami?

Rzadka trawa rosnąca w kępkach, pożółkłe, suche miejsca alarmują każdego świadomego ogrodnika, że coś jest nie w porządku. Przyczyną może być zbita gleba lub zwykły błąd w pielęgnacji typu za mało, lub nadmiar nawozu czy też jego nierównomierne rozsypanie. Powody mogą być jednak poważniejsze: pędraki czy nicienie żerujące w glebie, pleśń śniegowa oraz choroby grzybowe traw. Również psi mocz może wywrzeć niekorzystny wpływ na wygląd trawnika.

Podstawowe problemy na trawniku

  1. przerzedzona i żółta trawa,
  2. suche, łyse miejsca między kępkami trawy,
  3. niekorzystny wygląd trawnika mimo stosowania nawozów,
  4. niezbędna częste dosiewki.

Sposoby na problemy z trawnikiem

Miejsca, gdzie pies załatwia potrzeby fizjologiczne, należy obficie polewać wodą, a najlepiej zadbać o to, by załatwiał się poza trawnikiem. Nicienie i pędraki można zwalczyć, stosując specjalne do tego celu środki. Pleśń śniegowa wymaga wykonania oprysku specjalnym preparatem oraz aeracji i wertykulacji trawnika. W przypadku zbyt zbitej gleby również niezbędna jest aeracja. Można ją przeprowadzić przy pomocy specjalnego urządzenia lub płynnego środka.

Niezależnie od przyczyny problemów z wyglądem trawnika dobrze jest zastosować nawóz do trawy w płynie, który poprzez zbilansowaną zawartość żelaza oraz innych mikroelementów wzmocni odporność trawnika, ograniczy wzrost mchu i ochroni trawnik przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Zadbany trawnik z soczystą, zieloną trawą jest ozdobą każdego ogrodu i powodem do dumy ogrodnika. Wymaga to jednak wiele pracy i czasu. Zwłaszcza po zimie niezbędne jest wykonanie prac pielęgnacyjnych, by trawnik odzyskał zeszłoroczną świetność.